Ağustos 17, 2010

Oralar ırak, konuya gelmek zaman alacak.

Şimdi aslında o işler hiç de senin tahmin ettiğin gibi değil. Yaşın genç daha gerçi, zamanla öğrenirsin.
Bir kere pasta olan piramit Mısır'daki piramitlerden önce varmış. Mısırdaki o yapılara da, bu pastaya benzedikleri için piramit denmiş. Zaten piramit pasta demek. Bunu aklından çıkarma.
Hadisenin pi sayısıyla filan da bi ilgisi yok, egzotik olsun diye yapıyorsan senin bileceğin iş tabi. Ama baştan diyim, O piramitler yapıldığında daha matematik yokmuş dünyada, hangi pi sayısı diye sorarlarsa on numara mahcup olursun.
Değişik şekilli kayalara ercan, su içindeki değişik şekilli kayalara mercan denir. "Aa bak ne güzel yükselti, biraz oturayım da dinleneyim" diyecek olursan mercan kıçından ısırır. Tükürük sıvısındaki kabartıcı karbonükleist asidik bazalcılar yanmalı ve kaşıntılı şişliklere neden olur. Yani kısacası kıçın şişer. Kaya da olsa onun da bir savunma mekanizması var işte; çok önemli bak bu nokta.
Çok sıcak bir memlekettir ve genel olarak bardaklar pistir. Bu hallerin birbiriyle bir alakası var mı dersen o kadarını bilemeyeceğim. Konuyu yerlilere de danıştım, cevaben ar yu ajipşın dediler. Anlamaz gözelerle baktığımı sezince de beni zorla bir deveye bindirmek istediler. Sanırım bedeviler şiddetli misafirperverler.
Çok acaip balıklar var fakat yenmiyor. Zaten rakı olmayınca balık yiyesin de gelmiyor. Rakısızlık denizdeki doğal hayata bu kadar katkı koysun, valla değişik bir şey, sence de öyle değil mi?
Neyse... Birçoğu çok suratsız ya da çene yapıları bi tuhaf olduğundan nemrut görünüyorlar. Ya da ne bilim belki de "kızılını götüme mi sokacam denizinin, rakı şişesinde kulaç atsam" diye de düşünüp kederleniyor da olabilirler. Balıkların kulaç atması da hayli alışılmadık birşey tabii. Ben de çok şaşırdım başta ama sonra alıştım. Bence tüm balıkların ihtiyacı olan bir aktivite bu. Neyse ne, dışarıda bir allan bitkisi yok, çorak çöl herbir yan fakat denizin içi bir cümbüş! Dengesiz ruhumun en beğendiği yan da bu oldu.
Hani bil diye anlattım, hazır yeri de geldi, aklına katkı olsun fikrine düş koysun niyetiyle kısa bir özet mahiyetinde...
Ha bu arada sorduğun soruya gelecek olursak hayır maalesef yok. Yeni geldik işte biz de tatiliydi gezmesiydi tozmasıydı piramidiydi pastasıydı derken ev tamtakır tabii. Zeytinle yeyin zeytinle, tuz iyi bişey değil zaten.

Hiç yorum yok: